Woodsway Swivel Glider Recliner
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Decelle Right-Arm Facing Sofa
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 78 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Decelle Left-Arm Facing Corner Chaise
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 36 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Gemini – Bloke Cotton Manual Swivel Recliner
| Dimensions | 38 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Manual Recline |
| Style | Transitional |
Lemly Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 59 × 40 in |
| Color | Blue, Twilight |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Ballinasloe Left-Arm Facing Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 92 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Upholstered Ottoman Coffee Table
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 43.25 × 10.25 in |
| Color | Brown/Beige, White, Whitewash |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Adelloni Cream Queen Upholstered Bed
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 66.75 × 5 in |
| Color | Brown/Beige, Cream |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
Adelloni Queen Nailhead Trim Upholstered Bed
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 67 × 4.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kincord Recliner
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemly Sofa
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 40 in |
| Color | Blue, Twilight |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Deaza Accent Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 32 × 23 in |
| Color | Brown/Beige, Taupe |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Rolled arm. Upholstered in taupe polyester velvet fabric. Tufted barrel back and tight seat cushion. Silver nailhead trim. Turned wood leg in black finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maier Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Walnut |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Adelloni Gray Upholstered Queen Bed
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 68 × 5.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |














