Rhapsody King Panel Bed
King panel bed with a chevron pecan-veneer pattern and an elaborately carved, scroll-accented headboard. Finished in walnut-colored rustic tones and includes headboard, footboard, and rails.
"*" indicates required fields
A chevron veneer pattern inspired by a French antique gives a striking appearance to the Rhapsody King panel bed. Adding to the drama is the elaborately carved headboard, adorned with a grand interpretation of the recurring scroll motif. The final exquisite touch to this focal point piece is the walnut-colored finish inspired by the natural yet rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. The pecan veneers create character through variations of color tones in the wood, knots and striate. Includes headboard, footboard and rails.
Product Details
| Primary Materials | Pecan Veneers and Resin |
|---|---|
| Carved headboard and footboardKing sizeTraditional/Formal stylingFinish: Walnut Colored Rustic FinishDistressed Finished: Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking | Yes |
| Finish | Walnut Colored Rustic Finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92.75 × 89.75 × 80.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Rhapsody California King Panel Rails
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
Rhapsody 72” Credenza
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.