Blue Constellation Chest
"*" indicates required fields
Description
The Blue Constellation Chest is a sleek fusion of style and usability, boasting a rich blue finish on solid wood standing on slender tapered legs. Its two generous drawers are complemented by a petite and elegant structure, complete with a unique reeded design on the framed drawers and sides. The antique brass pulls add a touch of sophistication and contrast to the chest’s overall aesthetic appeal. This versatile piece can shine as a standalone chest or serve as a distinctive bedside table, sure to elevate the look of any room with its charm and practicality.
Product Details
| Item Weight | 70 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany |
| Dimensions | W:26 x D:20 x H:32.5 |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 26 × 32.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Blue |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blue Italian Arm Chair
Blue Leroy Counter Stool
Blue Leroy Side Chair
Blue Ridge Ottoman
Related products
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Acquisitions Brimley Map Drawer Bachelor’s Chest – Raven Finish
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.