Blue Hugo Arm Chair
"*" indicates required fields
Description
Solid mahogany is hand shaped to replicate bamboo, and then painted an on trend blue to make it the perfect choice for today’s interiors. Deceptively delicate, turned stretchers provide additional sturdiness to this beautiful chair. The extended front legs and swooping arms make this chair even more visually interesting.
Product Details
| Item Weight | 30 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany, Cane and Performance Linen Blend |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:25.5 x D:22.25 x H:40.5 |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 25.5 × 40.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Blue |
| Style | Chinoiserie Revival (Transitional) |
| Collection | Blue |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blue Constellation Chest
Blue Italian Arm Chair
Blue Juliet Bench
Blue Leroy Counter Stool
Blue Leroy Side Chair
Blue Ridge Ottoman
Blue Sawyer Arm Chair
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.