CT4020-PN – Chatham 8 Drawer Chest-Peninsula
"*" indicates required fields
Description
Our Chatham eight drawer chest is crafted from Mahogany solids and veneers and is designed with circular antiqued pewter hardware that serves as a counterpoint to the linear presence of the chest. The top row of drawers feature two narrow drawers with one wider drawer in the middle. Below that a set of deeper drawers echos the same pattern as the top row. Finally two large deep drawers anchor the bottom. All drawers feature soft close mechanisms.
Product Details
| Material | Mahogany Veneers, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids and veneersEight soft-close drawers with Pewter finish hardwareTip restraint included |
| Volume | 35 cft |
| Weight | 238 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 54 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Chatham |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.