Leesburg Chest
5-drawer bedroom chest with drop-in felt panels in the top drawers and a cedar-lined bottom drawer for garment protection. Mahogany veneers with a rich, lightly distressed finish.
"*" indicates required fields
Description
A striking silhouette with classic design details, the 5-drawer Leesburg Chest is as functional as it is exquisite, featuring drop-in felt panels in the top two drawers and a cedar-lined bottom drawer. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the bureau has a traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 5.75H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 7.625H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 9H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| 5th Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 9.75H |
| 5th Row Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Weight | 268.96 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 56.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.89 |
| Carton Height | 57.40 |
| Carton Length | 23.33 |
| Carton Width | 45.38 |
Additional information
| Weight | 235.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 56.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Buffet
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Chairside Chest
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Demilune Hall Console
| Weight | 100.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Dresser
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Landscape Mirror
Related products
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Acquisitions Brimley Map Drawer Bachelor’s Chest – Raven Finish
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.