Today’s Hours Getting Hours

Outlet Dining Room Centiar Counter Height Bar Stool Brown
$250.00 Original price was: $250.00.$138.99Current price is: $138.99.

Alwyndale Sofa/Console Table
$549.99
Tallenger Counter Height Bar Stool
"*" indicates required fields
SKU:
D380-424
Category: Outlet Dining Room
Description
This striking barstool invites you to take contemporary modern style for a spin. Comfortably cushioned seat, self-returning swivel and contoured back make it beautifully in tune with your needs. Luxurious linen-weave upholstery is a sensational touch.
Additional information
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 26 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern barstools. D380-4xx/-5xx/-6xx armless upholstered barstool features neutral hues, tailored look and a wooden base. D380-4xx is light gray woven polyester fabric; D380-5xx is beige faux leather; and D380-6xx is dark gray woven polyester fabric. D380-7XX/-8xx/-9xx clean-lines good looks are accentuated with a comfortably curved backrest and upholstered seat in white woven polyester cover (7XX), blue velvet ( 8XX), and black faux leather cover (9XX). Generously padded throughout and built-in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned on these barstools. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Parellen Dining Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg Dining Room Chair (Set of 2)
Wittland Dining Chair
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 39 × 19.25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary style. Made with Acacia solids, MDF and Acacia veneer. The finish features a rich warm brown undertone balanced nicely with a hint of gray. 50″ round dining table comfortably fits four. The chair frame is made with solid wood and features a cushioned back and seat upholstered with a durable faux brown leather. D374-66 bar cabinet makes entertaining easy with built in stemware racks, wine rack shelving and plenty of storage space for bottles and bar accessories. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 33.5 × 25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Server
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62.25 × 31.38 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |










