Duarte Solid Wood Bench
"*" indicates required fields
Description
The Duarte Bench is crafted from reclaimed pine, showcasing the beauty of its natural grain and unique imperfections. Its sturdy metal legs offer a sleek industrial contrast, creating a striking balance of rustic charm and modern design. Perfect for entryways, dining spaces, or living areas, this bench is as functional as it is stylish.
Product Details
| Overall Dimensions | 74”W x 18”D x 15”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Wood, Iron |
| Colors | Rustic Brown |
| Weight | 223.7 lbs |
Additional information
| Weight | 223.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 15 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Duarte |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Duarte Solid Wood Bench
Duarte Solid Wood Rectangle Coffee Table
Duarte Solid Wood Rectangle Console Table
Duarte Solid Wood Rectangle Counter Table
Duarte Solid Wood Rectangle End Table
Related products
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.