Hadleigh Upholstered Arm Chair
"*" indicates required fields
SKU:
607-623
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Kincaid Furniture, Medium Stain
Description
The Hadleigh Collection features two distinctive dining chair designs. The Upholstered Arm Chair shown here offers a terrific blend of comfort and elegant styling. While the silhouette is more clean and uncluttered than most traditional dining chair designs, it maintains several details that add personality to the dining room. And since the first impression of a dining room is often focused on the back of the chair, this chair is perfect due to its wood fretwork and nail-head trim. Other design cues include a bead along the chair leg, a shaped seat, and upholstered arms.
Additional information
| Dimensions | 27 × 26 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Kincaid Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Stain |
| Style | Transitional |
| Collection | Hadleigh |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hadleigh Arched Landscape Mirror
Hadleigh Bachelor’s Chest
Hadleigh Bedside Table
Hadleigh Bureau
Hadleigh Drawer Chest
Hadleigh Drawer Dresser
Hadleigh Nightstand
Hadleigh Panel Cal King Bed – Complete
Related products
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.