Origins Phelps Dining Chair with Upholstered Seat
Ladderback dining chair built from Appalachian clear maple, updated with an upholstered seat for everyday comfort and durable, timeless style.
"*" indicates required fields
Scaled for everyday living, the Origins Phelps Side Chair with Upholstered Seat delivers classic ladderback style in an updated look for modern spaces. Bassett’s BenchMade artisans build the Phelps chair from Appalachian-harvested Clear Maple, with seatback uprights and back leg constructed from a solid piece of wood for strength and durability. Choose from 4 radiant finish colors – Carbon, Sable, Fog, and Natural. The upholstered seat is available in 3 standard options online or endless custom upholstery choices in-store. Must be ordered in pairs.
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.4 × 19 × 35 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Origins Carbon |
| Style | Transitional |
| Collection | Origins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.