Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
"*" indicates required fields
Description
Add cozy charm to mealtimes with the Plymouth dining chair, designed to complement our Plymouth dining tables with a coordinating cottage look. Featuring an appealing open back design with a diamond-shaped detail, intricately carved trestles and turned legs, this chair provides a vintage look that’s full of character. With its weathered graywash finish and contrasting medium brown seat, this chair can be easily mixed and matched with other Plymouth chairs in the collection for a cohesive look.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Carton Volume | 7.591 |
| Carton Weight | 61.000 lb |
| Product Weight | 51.700 lb |
Additional information
| Weight | 51.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plymouth Gray Buffet
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Dresser
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray King Storage Bed
| Weight | 270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 82 × 69 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Nightstand
| Weight | 90.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Power |
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
| Weight | 41.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Fabric |
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.