Charlotte King Low Profile Fb
Call for Price
Double Ped Din Tbl-base
Call for Price
Reeves Side Chair
"*" indicates required fields
Description
The Reeves Side Chair combines sleek design with lasting comfort, making it a versatile addition to any dining or living space. Crafted from durable toonwood, the chair’s clean lines and smooth finish highlight the natural beauty of the wood, while offering a sturdy, supportive frame. Upholstered in soft, yet durable polyester, the seat provides a comfortable and easy-to-maintain surface, perfect for both casual and formal settings. Whether paired with a dining table or used as extra seating in a living room, the Reeves Side Chair brings a modern, minimalist vibe with a touch of organic elegance.
Product Details
| Item Weight | 15 |
|---|---|
| Materials | Toonwood and Polyester |
| New Intro | true |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:21 x D:23 x H:31 |
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21 × 31 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Reeves |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.