Leesburg Buffet
Traditional mahogany buffet with 3 drawers (felt and silverware liners) and wood-framed beveled glass center doors with shelves. Rich mahogany veneers with antique brass-finish knobs add a sideboard accent.
"*" indicates required fields
Set a tone of gracious hospitality with the striking Leesburg Buffet. Featuring classical design motifs with a fashionable flair, the functional piece has 3 drawers with a felt liner in the right drawer and a silverware tray liner in the center drawer. The wood-framed beveled glass center doors each have a wood shelf behind. Crafted of Mahogany Veneers, the buffet has a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing and custom-designed knobs with an antique brass finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 262.35 |
| Center Drawer Dimensions | 26.75W x 15.375D x 4.5H |
| Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.875W x 15.375D x 4.5H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 231.49 |
| Carton Height | 39.48 |
| Carton Length | 23.33 |
| Carton Width | 75.30 |
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Lateral File
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Splatback Arm Chair
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Splatback Side Chair
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Upholstered Arm Chair
| Weight | 23.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Upholstered Side Chair
| Weight | 20.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 20 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Related products
Americana Modern Dining Buffet Server
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Oak, Oak Veneer, Poplar, Storage, Wood |
| Style | Casual, Modern, Transitional |
Lodge Dining Buffet Server 66 In. X 18 In.
Walnut Grove Small Server
| Dimensions | 22 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.