Tynecastle Buffet
Buffet sideboard in a warm chestnut finish over figured alder veneers with vintage seeded-glass doors. Provides adjustable shelving and three felt-lined drawers, including a center silverware tray, for organized dining storage.
"*" indicates required fields
Inspired by the manor homes and equestrian life of the English countryside, the signature Tynecastle Buffet combines classic Georgian architectural details with more rustic timber-frame elements for a Hunt Country ambience. The warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal. The six doors have vintage seeded glass and 2 adjustable wood shelves behind each door. Three felt-lined drawers, and the center drawer has a silverware tray. A total of six shelves for storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 235.89 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.375W x 14D x 3.25H |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers and Seeded Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Carton Height | 45.63 |
| Carton Length | 21.97 |
| Carton Width | 68.90 |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Bunching Bookcase
| Weight | 141.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 34 × 86 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Executive Desk
| Weight | 302.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Leather |
Tynecastle Ladderback Arm Chair
Tynecastle Ladderback Side Chair
Tynecastle Lateral File
| Weight | 138.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.