Bedroom Chatelet Queen Panel Rails
Call for Price
Melange Console Table
Call for Price
Entertainment Console 72in
72-inch entertainment console with louvered doors and a dark natural casual finish, featuring wire management and adjustable shelving. Stores media behind four doors and accommodates up to a 70-inch TV.
"*" indicates required fields
SKU:
5484-55472-LTWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Light Wood, Storage
Description
Enjoy clutter-free and stylish entertainment with this 72-inch console featuring charming louvered doors and a trend-forward dark natural casual finish. Offering wire management and storage for media and components, the console has four doors. The 2 center doors have 2 adjustable shelves behind, and the 2 outer doors have one adjustable shelf behind each. Accommodates up to a 70-inch TV.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Mango Solids |
|---|---|
| Four doorsTwo outer doors have one adjustable shelf behind eachTwo center doors have two adjustable shelves behindFinish: Light natural finishDistressed Finished: Sandblasting | Yes |
| Finish | Light natural finish |
| Country Of Manufacturer | IND |
| Number Of Shelves | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
Additional information
| Weight | 154.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 63 In. Tv Console
Bella 4-piece Estate Wall
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.