CA3-401 – Cadence Credenza – Mocha
"*" indicates required fields
Description
The Cadence Credenza features a thick, Carrara marble top set off from the case by a band of antique brass trim. Oak solids and narrow heart oak veneer finished in a rich, brown, Mocha finish envelop the four door base, all resting on an antique brass plinth base. Subtle Antique brass tab pulls on the doors. Behind left facing set of doors is one adjustable shelf below two pull-out drawers. Behind right facing set of doors is two adjustable shelves.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal, Marble |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | CA3 MochaBehind left facing set of doors is one adjustable shelf below two pull-out drawers. Behind right facing set of doors is two adjustable shelves. Carrara marble top with antique brass |
| Volume | 60 cft |
| Weight | 547 lb |
Additional information
| Weight | 547 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 90 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.