Danbury Ottoman
Versatile square upholstered ottoman with webbed seating for feet, a tray, or extra seating. Clean top-stitched top and tapered walnut legs; customizable upholstery.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Danbury Square Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Straw |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Danbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
CM Leather Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.