Back to products
Danbury Ottoman
Call for Price
Danbury Ottoman
Square fabric ottoman with a smooth, top-stitched cushion and supportive webbed seating. Tall, tapered walnut-finished legs lend a clean, modern look.
"*" indicates required fields
SKU:
1404-3535-22
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Hailey - Bone, Ottomans & Poufs, White
Description
An ottoman completes the room. A Danbury Square Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Hailey – Bone |
| Style | Modern |
| Collection | Danbury |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.