Dawson Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5630-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: blue, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Complete your Dawson collection with the Dawson ottoman, bringing modern comfort that is adaptable to any space. This ottoman has recessed legs, allowing it to perfectly blend into Dawson’s on-trend tight seat design. With a high-density top cushion that is easy to maintain and designed to last, this ottoman will be a staple in your living room for a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.97 |
| Carton Weight | 36 lb |
| Product Weight | 36 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 7.970 |
| Carton Weight | 36.000 lb |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 34 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dawson Fabric Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Lake Ottoman
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.