Loophole Accent Stool, Natural Wash
Call for Price
30" Java Bar Stool w/Arms
Call for Price
Dawson Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This chair comes in an on-trend tight seat design, with a welt-trimmed, bullnose back cushion to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim. Melt into sophisticated style with Dawson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.05 |
| Carton Weight | 86 lb |
| Product Weight | 86 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.050 |
| Carton Weight | 86.000 lb |
Additional information
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dawson Fabric Ottoman
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 34 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Dawson Fabric Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.