Delway Round Ottoman
Round fabric ottoman with webbed seating for feet, tray, or extra seat, set on tall tapered wood legs in a walnut finish. 45 in. W x 45 in. D x 19 in. H.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Delway Round Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched or tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Straw |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Delway |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Delway Round Leather Ottoman
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.