Ellery Ottoman
Compact ottoman with clean lines and wedge feet, handy as a footrest, extra seat, or for serving. Fabric upholstery, artisan crafted in the USA; 28 in. W x 23 in. D x 17 in. H.
"*" indicates required fields
A living room just doesn’t feel complete until there’s at least one ottoman – like the Ellery Ottoman – to put the exclamation point on relaxation. Dress this ottoman in the same fabric or leather as your Ellery Chair and you’ll have a matched set of quintessential comfort. Enjoy the modern feel of its clean lines and wedge feet while knowing you can grab it for extra seating or serving. Or slide a pair of these under a console table like Bassett’s Vansant Table for on-demand ottoman service.
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 17 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Modern |
| Collection | Ellery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.