Mission Stool
$1,717.00 Original price was: $1,717.00.$1,028.99Current price is: $1,028.99.
Westside Leather Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
3979-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Flexsteel, Leather, Ottomans & Poufs
Description
The Westside ottoman’s tapered wooden legs make it a perfect complement to the Westside chair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.23 |
| Carton Weight | 27 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Carton Volume | 6.230 |
| Carton Weight | 27.000 lb |
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 27 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
CM Leather Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Madison – Sequence Lake Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.