Hampton 62″ Lift Desk I242HOGRP4
"*" indicates required fields
Description
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Lift Top Desk | Conveniently adjust the desk height to fit your needs with our motorized lift top desk. Features 3 memory positions with preset minimum and maximum height settings. |
| Charging Compartment | The charging compartment is conveniently located on the top of the desk. Contains 2 A/C and USB charging ports and features soft close hinges to keep fingers safe. |
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
Additional information
| Brand | Aspen Home |
|---|---|
| Color | Black |
| Detail Color | Black Cherry |
| Style | Traditional |
| Collection | Hampton |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hampton 66″ Executive Desk
Hampton Combo File
Hampton Credenza Desk
Hampton Credenza Hutch
Hampton Door Bookcase
Hampton Lift Desk Top (for Iuab-301-2)
Hampton Open Bookcase
Related products
Boca 60 In. Writing Desk
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
6659 Stance Keyboard + Storage Drawer
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Storage, Wood, Wood Veneer |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.