Dunn Leather Swivel Arm Chair
Leather swivel recliner with a side-lever variable recline and an adjustable headrest. Aniline-dyed full-grain upholstery and a 360-degree brushed stainless base deliver modern ergonomic comfort.
"*" indicates required fields
The new-century modern take on ergo reclining chairs is here – meet our Dunn Swivel Recliner! Upholstered in aniline-dyed full grain leather, the Dunn chair features horizontal back seams and flanged edges that maintain soft, modern lines while providing maximum comfort. A side lever operates the variable reclining mechanism and the headrest is manually adjustable, allowing you to set the chair precisely to your preferred position. When paired with its matching ottoman, also in your choice of Tan, Graphite or Chocolate leather, your relaxation is both chic and complete. About 14” of clearance is needed behind the chair to fully recline. The Brushed Stainless base of the chair swivels 360 degrees.
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 37 × 43.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Modern |
| Collection | Dunn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dunn Leather Ottoman
Dunn Leather Ottoman
Dunn Leather Ottoman
Dunn Leather Swivel Arm Chair
Dunn Leather Swivel Arm Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.