Kent Slope Arm Manual Recliner
Manual push-back recliner with the look of a tailored accent chair, featuring slope arms and a plush back. Offers TV and full recline positions for relaxed lounging.
"*" indicates required fields
Unusual pairings are often what allow your design plans to exude your personality, and that’s what our Kent Slope Arm Manual Recliner provides in surprising fashion. At first glance, the Kent exhibits the tapered legs and cushioned style of a well-proportioned accent chair. Then take a seat and discover that a simple push back reveals a two-position recliner! The Kent’s loose, boxed seat cushion is balanced by an enhanced plush back and embraced by modern slope arms, ideal for almost any living space and décor style. Customize your chair (or pair) with your choice of designer fabric and enjoy a special harmony of form and function.
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 29 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cloud |
| Style | Modern |
| Collection | Kent |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Swivel Chair
Kent Leather Slope Arm Swivel Chair
Kent Ottoman
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.