Eleanora Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Revitalize your living room with the Eleanora loveseat, where timeless design meets personal style. This piece celebrates your individuality, with the option of adding a tailored skirt for a classic touch and features a 6” square-tapered leg style, available in three beautiful finish options. Choose from a wide range of upholstery fabrics, including performance textiles designed to withstand everyday life. Thoughtfully crafted to fit seamlessly into your home, the Eleanora loveseat features a gracefully curved back and refined welt detailing that bring elevated style to any space. Eleanora, the new standout of your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Eleanora |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 30.350 |
| Carton Weight | 120.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 37 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Eleanora Fabric Chair
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Chair
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Large Three-Cushion Sofa
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 98 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Loveseat
| Dimensions | 37 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Ottoman
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Sofa
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.