Sycamore Table Lamp
Call for Price
Home Accents - Accessory Ladder in White
Call for Price
Eleanora Fabric Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Revitalize your living room with the Eleanora ottoman, where timeless design meets personal style. This piece celebrates your individuality, with the option of adding a tailored skirt for a classic touch and features a 6” square-tapered leg style, available in three beautiful finish options. Choose from a wide range of upholstery fabrics, including performance textiles designed to withstand everyday life. Thoughtfully crafted to fit seamlessly into your home, the Eleanora ottoman features refined welt detailing that bring elevated style to any space. Eleanora, the new standout of your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Eleanora |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.330 |
| Carton Weight | 26.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Eleanora Fabric Chair
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Large Three-Cushion Sofa
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 98 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Loveseat
| Dimensions | 37 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Ottoman
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Sofa
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Related products
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.