Calvin Power Reclining Sofa
Power reclining sofa with wall-hugger seats and power headrests maximizes comfort in tight spaces. A drop-down center panel adds cup holders and built-in outlets for easy device charging.
"*" indicates required fields
Relaxed yet tailored, the Calvin Power Reclining Sofa boasts modern conveniences and style. A hidden center panel flips down to reveal two cup holders and built-in 110V outlets so you can easily power up your devices while you unwind. Two space-saving wall-hugger reclining seats with power-adjustable headrests allow you to recline the zero clearance needed, making it ideal for tight spaces and minimalist aesthetics. Hand-tailored with soft padded arms and two durable, plush chenille upholstery options give Calvin a cozy feel and polished look that lasts.
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 85 × 40.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Calvin Pecan |
| Style | Modern |
| Collection | Calvin |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.