Description
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 147.710 lb |
| Product Weight | 148 lb |
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Classic |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
| Features | Fabric |
Classic Nocturne Fabric Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.