Harris Pad Arm Lay Flat Swivel Power Lift Recliner
Fabric power lift recliner with 270-degree swivel, lay-flat reclining, and a built-in USB port. Soft, sectioned back and a wide-base mechanism support easy, stable comfort.
"*" indicates required fields
With a soft, sectioned back and padded arms, the Harris Pad Arm Lay Flat Power Lift Recliner brings modern styling to state-of-the-art motion seating. Available in your choice of fabric options, the easy comfort provided by this chair can be styled for any room in your home – your living room, the bedroom, or even a nursery. The wide-base mechanism allows for 270° swivel rotation and customizable reclining, all operated by a power switch on the outside arm. The switch also includes a USB port, and a battery pack option is available to eliminate cords. For leather upholstery or Lift Chair options that are healthcare-compliant, please visit a Bassett Furniture store.
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cadet |
| Style | Modern |
| Collection | Harris |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Harris Leather Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Leather Pad Arm Zero Gravity Power Recliner
Harris Pad Arm Lay Flat Swivel Power Lift Recliner
Harris Pad Arm Lay Flat Swivel Power Lift Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Zero Gravity Power Recliner
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.