Harris Pad Arm Lay Flat Swivel Power Lift Recliner
Lay-flat power lift recliner with 270° swivel, a soft sectioned back and padded arms. Power switch includes a USB port for adjustable comfort and device charging.
"*" indicates required fields
With a soft, sectioned back and padded arms, the Harris Pad Arm Lay Flat Swivel Power Lift Recliner brings modern styling to state-of-the-art motion seating. Available in your choice of fabric options, the easy comfort provided by this chair can be styled for any room in your home – your living room, the bedroom, or even a nursery. The wide-base mechanism allows for 270° swivel rotation and customizable reclining, all operated by a power switch on the outside arm. The switch also includes a USB port, and a battery pack option is available to eliminate cords. For leather upholstery or Lift Chair options that are healthcare-compliant, please visit a Bassett Furniture store.
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Harris |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.