Description
Luna features a divided back cushion and a fully padded footrest that provide great comfort. Recessed back wings and unique pullover arm pads add luxury and style to its design. Puckered stitching enhances its style and adds flair to Luna’s appealing profile. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Luna |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 111.000 lb |
| Product Weight | 111 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Luna Fabric Power Recliner
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Luna Fabric Power Recliner
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Luna Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Luna Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Luna Fabric Power Rocking Recliner
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Rocking |
Luna Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Rocking |
Luna Fabric Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric |
Luna Fabric Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric |
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.