Magnus Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
If your idea of ultimate relaxation involves lounging and reclining back to watch some TV, Magnus is the style for you. Its scale combined with plush pillow arms and channeled back cushions will make this your new favorite napping place. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Magnus |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 123.000 lb |
| Product Weight | 123 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Magnus Fabric Power Recliner
Magnus Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Magnus Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Magnus Fabric Power Rocking Recliner
Magnus Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Magnus Fabric Recliner
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric |
Magnus Fabric Recliner
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.