Porter Fabric & Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Sink into the effortless comfort of the Porter power recliner. A blend of refined design and everyday luxury. Available in supple leather or soft fabric upholstery, each piece invites you to unwind with independently adjustable recline, headrest, and lumbar support tailored to your perfect position. Thoughtfully contoured seats embrace you in all the right places, while the signature Flexsteel Blue Steel Spring™ system ensures unwavering support that stands the test of time. From quiet evenings to slow Sunday mornings, the Porter recliner turns every moment into something a little more indulgent.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Porter |
|---|---|
| Material | Fabric & Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Porter Fabric & Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Porter Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Porter Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.