
Stressless® Laurel (L) Low Back D350
Call for Price

Stressless® Laurel (L) Low Back with Arms D350
Call for Price
Triton Leather Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
If you want to feel like royalty, Triton is the place to call your throne. It features an extra-wide seat with tremendous comfort and support for ultimate relaxation. With a divided back cushion that cradles your back as you recline, Triton is a perfect addition to cozy dens and large home theaters alike. Enjoy a book in the Triton recliner or lean back and watch your favorite movie. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Triton |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, Heavy-Duty Mechanism, Big & Tall, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 132 lb |
| Product Weight | 132 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Triton Fabric Power Recliner
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Triton Fabric Recliner
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Fabric |
Triton Leather Recliner
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Leather |
Related products
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.