
Thomas Fabric Sofa
$3,085.00 Original price was: $3,085.00.$1,998.99Current price is: $1,998.99.
Palette Brown Tall Bunching Table
$776.00 Original price was: $776.00.$498.99Current price is: $498.99.
Triton Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
If you want to feel like royalty, Triton is the place to call your throne. It features an extra-wide seat with tremendous comfort and support for ultimate relaxation. With a divided back cushion that cradles your back as you recline, Triton is a perfect addition to cozy dens and large home theaters alike. Enjoy a book in the Triton recliner or lean back and watch your favorite movie. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Triton |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, Heavy-Duty Mechanism, Big & Tall, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 132 lb |
| Product Weight | 132 lb |
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Triton Fabric Recliner
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Fabric |
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.