Back to products
Astor Rectangle Dining Table
Call for Price
Yukon Leather Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 121.000 lb |
| Product Weight | 121 lb |
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Yukon Fabric Power Recliner
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Yukon Fabric Power Rocking Recliner
Yukon Fabric Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric |
Yukon Fabric Rocking Recliner
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.