
LR-3000-72 - Essex Configurable Raf Love Seat
Call for Price
Archivist Sleigh Beds
Call for Price
Madison Sleep Modern English Arm Double Sofabed
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Madison upholstery collection is the perfect mix of updated classic style and proportions. Equipped with espresso wood legs, seat and back cushions with extra down filled for ultimate comfort and a slightly relaxed look, Madison is a complete stationary collection with endless configuration potential.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Saratoga Marlin |
| Depth | 38.50 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Frame | Italian designed, spring-loaded sleeper mechanism with 4.5″ memory foam mattress with gel topper and covered in a plush quilted ticking. Mattress is supported by a heavy gauge steel grid and |
| Height | 35.50 |
| Mechanism | Maximum weight capacity – 600 lbs |
| Seating | Box border style back cushions are removable and reversible, presenting the perfect opportunity to use them as a back rest when the sleeper mechanism is open. Back cushions are also down blen |
| Seating | Box border style seat cushions are semi-attached and not reversible. Seat cores feature multi-layered, contoured high resiliency CertiPUR-US® foam, wrapped in down blend (25% feather / 75% ba |
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 72 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Madison Sleep Modern English Arm |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Charlie Queen Sleeper
| Dimensions | 37 × 82 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Contemporary |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.