Alexander Roll Arm Sofa
Classic roll-arm fabric sofa with plush cushions and a durable interlocking hardwood frame. Tapered legs with a walnut finish complete the timeless living room look.
"*" indicates required fields
The classic Roll Arm design of the Alexander Sofa is a perennial favorite, bringing well-designed relaxation to any size of living space. It’s about plush cushions and sock-styled arms greeting your guests in style while living up to the promise of never-say-goodbye comfort. The Alexander boasts a durable interlocking hardwood frame that rests on tapered legs that love to show off their walnut finish. If you need a quick turnaround, choose one of the two in-stock upholstery fabrics for your Alexander sofa and have everyone seated in no time. If personalization is your aim, visit one of our stores for complimentary assistance selecting from our hundreds of fabrics and other custom options to make this Alexander in your own design image.
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 39 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Straw |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Alexander Ottoman
Alexander Ottoman
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Alexander Roll Arm Chair
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.