Description
Beautiful organic shaping gives this leather sofa a casual, welcoming detail that is sure to inspire. Curvy English arms flow gracefully into the sculpted wing back. Plush Blend-Down Coil seating and attached back pillows wrap you in relaxing comfort. Standard with 2 pairs of Luxdown toss pillows. Also available are the matching loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Att Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Units | 175.0 |
Additional information
| Dimensions | 39 × 92 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | CM Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.