Eleanora Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Revitalize your living room with the Eleanora sofa, where timeless design meets personal style. This piece celebrates your individuality, with the option of adding a tailored skirt for a classic touch and features a 6” square-tapered leg style, available in three beautiful finish options. Choose from a wide range of upholstery fabrics, including performance textiles designed to withstand everyday life. Thoughtfully crafted to fit seamlessly into your home, the Eleanora sofa features a gracefully curved back and refined welt detailing that bring elevated style to any space. Eleanora, the new standout of your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Eleanora |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 43.500 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
| Product Weight | 151 lb |
Additional information
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Eleanora Fabric Chair
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Chair
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Large Three-Cushion Sofa
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 98 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Loveseat
| Dimensions | 37 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Loveseat
| Dimensions | 37 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Ottoman
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 30 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Eleanora Fabric Sofa
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Eleanora |
| Features | Fabric |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.