Back to products
CT4011-MK - Laguna Small Nightstand-Mink Grey
Call for Price
Modern Theo Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Theo sofa blends modern design and comfort seamlessly. Measuring 91 inches wide, it anchors spacious living rooms with its wide stance. Clad in textured Sheldon Ivory fabric, it offers both tactile appeal and versatility. Its spring down cushions ensure a plush seating experience.With clean lines and slot arms that seamlessly integrate into the backrest, Theo exudes a minimalist charm. Its obscured base enhances its visual lightness, giving it a floating appearance.Warm and inviting, Theo adds a touch of sophistication to any space. Its simple yet refined design suits various interior styles, from minimal to eclectic.
Product Details
| Body Fabric: Sheldon Ivory | Yes |
|---|---|
| Performance Fabric with a C0 Finish- PFAS Free | Yes |
| Kidney Pillows: Same As Body Fabric | Yes |
Additional information
| Dimensions | 40 × 92 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Modern Aceton Bed King
Modern Aceton Bed Queen
Modern Astrid Drawer Chest
Modern Astrid Drawer Dresser
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.