Studio C Essentials Sofas
Call for Price
Metro Buffet (Bottom Piece)17"D x 52"W x 36"H
Call for Price
Paula Deen by Studio C Sofas
"*" indicates required fields
Description
Paula says you can never have too many pillows on a sofa, so she created this beauty with 6 accent pillows to mix and match fabrics any way you like! At 98” long, there is plenty of room to stretch out or share the sofa with family. It features 3 Down-Blend seat cushions and 3 loose back pillows, as well as turned legs and English arms. Also available are the matching loveseat, chair & 1/2, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Molasses |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 22.0 |
| A Pillow Height | 22.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 22.0 |
| B Pillow Height | 22.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 22.0 |
| Kidney Pillow Height | 12.0 |
| Extra Pillow Count | 1 |
| Extra Pillow Width | 23.0 |
| Extra Pillow Height | 16.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 28.0 |
| Style Cubes | 83.0 |
| Style Units | 167.0 |
Additional information
| Weight | 89.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 98 × 41 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Paula Deen by Studio C |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Sofas
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.