Upholstery Living Room Venezio Corner Chair
Call for Price
Ranger Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields
Description
Bring the future of relaxation to your living room with the Ranger sofa. All of our cutting-edge relaxation features, in a show-stopping transitional package. Kick back in the Zero Gravity recline for completely weightless relaxation, while heat and air massage functions soothe all your tired muscles. Keep your devices charged up and within reach with USB-A and USB-C charging ports and wireless charging tray, located in the handy center console, complete with cupholders. It’s all possible with Ranger.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Ranger |
|---|---|
| Carton Volume | 55.230 |
| Carton Weight | 360.000 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
| Product Weight | 360 lb |
Additional information
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Ranger |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.