Upholstery Living Room Flynn 8 ft. 2 over 2 Sofa
"*" indicates required fields
The Flynn 8 ft. 2 over 2 Sofa delivers comfort and tailored style with its clean lines and plush cushions. Upholstered in fabric, this transitional piece includes two loose seat and back cushions with matching throw pillows, perfect for relaxed sophistication. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush seat cushion as standard. |
| seat back | Loose back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, seat cushion and plinth base. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20-inch Throw Pillows in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sofas, Two Cushion Sofas |
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 97 × 33 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Flynn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.