Sanctuary Buffet
Call for Price
Sanctuary Four-Drawer Console
Only 12 in. deep, this four-drawer console adds slim storage with one shelf, ideal for tight spaces. Crafted with Pecky Pecan veneers in a distressed light gray finish for a refined hallway or living room console table.
"*" indicates required fields
SKU:
5620-85001-LTGY
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Gray, Grays, Hooker Furnishings, Storage
Description
Bring tight spaces to life with this stylish and chic four-drawer console that is only 12 inches deep. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecky Pecan Veneers, it is finished in a serene light gray aged finish that will blend in today’s most fashionable interiors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 15.00 |
| Carton Weight | 166.10 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.25D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 6D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 140.8 |
Additional information
| Weight | 140.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 71.5 × 27.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 65 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Bedroom Sanctuary California King Rails
| Weight | 46.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 87.75 × 7.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
| Weight | 85.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 87.5 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
| Weight | 147.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 80.5 × 82.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King Rails
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 83.75 × 7.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Related products
Americana Modern – Cotton Everywhere Console With 3 Stools
Odette Console Table
| Dimensions | 15.75 × 41.5 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.