Adelloni Queen Nailhead Trim Upholstered Bed
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 67 × 4.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kincord Recliner
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemly Sofa
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 40 in |
| Color | Blue, Twilight |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Deaza Accent Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 32 × 23 in |
| Color | Brown/Beige, Taupe |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Rolled arm. Upholstered in taupe polyester velvet fabric. Tufted barrel back and tight seat cushion. Silver nailhead trim. Turned wood leg in black finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maier Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Walnut |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Adelloni Gray Upholstered Queen Bed
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 68 × 5.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 32 × 30.25 in |
| Color | Brown/Beige, Chocolate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Abinger Queen Sofa Sleeper
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 38 in |
| Color | Brown/Beige, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Havalance Home Office Desk Chair
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.33 × 26.63 × 27.13 in |
| Color | Brown/Beige, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual farmhouse design. Made with Pine solids and veneer with engineered wood substrate. Two-tone finish scheme with distressed weathered gray top on a vintage white base. The lift-top desk features storage drawers on the left and right side with a small concealed storage tray under the lift-top for seldom used items. Located conveniently in the top is a 110V power supply with 2 USB charging ports for easily charging your devices while you work. |
| Brand | Ashley Furniture |
Phantasm Swivel Accent Chair
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 31.5 × 27.5 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Slope arm. Upholstered in next-gen gaucho putty cleanable fabric. Tight back and seat cushion. Metal swivel base in dark bronze finish. Coordinating stationary group 15403. |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Recliner
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Colleyville Recliner
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 32 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Smoke, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Megginson Left-Arm Facing Corner Chaise
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 38 × 87.25 in |
| Color | Black/Gray, Storm |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |














