Athens King Panel Storage Bed
"*" indicates required fields
Description
The Athens panel storage bed makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With two storage drawers at the end of the footboard, the Athens panel storage bed has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Carton Volume | 43.990 |
| Carton Weight | 335.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 86 × 82 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Athens Buffet
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 38 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Dresser
| Dimensions | 20 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens End Table
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 35 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Entertainment Base
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 76 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens King Panel Bed
| Dimensions | 86 × 82 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Large Entertainment Base
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Open Nightstand
| Dimensions | 18 × 27 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.