Athens Open Nightstand
"*" indicates required fields
Description
The Athens nightstand makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With wireless charging, undermount lighting, and a drawer with a removeable tray, the Athens nightstand has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Carton Volume | 11.932 |
| Carton Weight | 93.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 18 × 27 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Athens Buffet
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Dresser
| Dimensions | 20 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens End Table
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 35 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Entertainment Base
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 76 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Large Entertainment Base
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Fabric |
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 60 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Related products
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Love Joy Bliss Bedside Table
Modern Farmhouse Rylie Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.